محبوب ترین ها

جدیدترین خبرهای نیک

فروش ناامید کننده گوشی‌های هوشمند در اولین فصل از ۲۰۱۶

امین ظاهردناک

انتظار نمی‌رود سال ۲۰۱۶، سال درخشانی برای دنیای گوشی‌های هوشمند از نظر میزان فروش باشد. رشدی که برای امسال پیش‌بینی می‌کنیم عددی است که برای اولین بار حتی دو رقمی هم نیست. اگر اعداد و ارقام محاسبه شده توسط TrendForce درست باشند، سال ۲۰۱۶ با شروعی که از آن مشاهده می‌کنیم، وضعیتی حتی بدتر از پیش‌بینی‌های انجام شده را تجربه خواهد کرد.

در حالی که دو فرمانروای این عرصه یعنی اپل و سامسونگ، از سرعت خود کاسته‌اند و بازارهای عمده‌ی گوشی‌های هوشمند نیز اشباع هستند، فروش صورت گرفته در اولین فصل مالی ۲۰۱۶ تنها ۲۹۲ میلیون دستگاه بوده است. اپل هنوز گزارش رسمی این فصل مالی را منتشر نکرده است اما TrendForce تایید می‌کند که طبق آن‌چه انتظار می‌رفت، سه‌ماهه‌ی ژانویه تا مارس، اولین سه‌ماهه‌ای است که شرکت اپل با کاهش فروش روبه‌رو می‌شود

۴۲ میلیون آیفون در این بازه به فروش رسیده است که به معنی سقوطی ۴۳.۸٪ نسبت به ۷۵ میلیون دستگاه فروخته شده در هیمن بازه‌ی زمانی در سال گذشته است. مجموع فروش سالانه‌ی اپل نیز با ۱۰٪ کاهش، ۲۱۳ میلیون دستگاه خواهد بود. این اعداد با در نظر گرفتن فروش آیفون ۴ اینچی SE است که فروش آن در اواخر این فصل آغاز شد. TrendForce پیش‌بینی می‌کند که امسال اپل تنها ۱۵ میلیون دستگاه از آخرین مدل آیفون را به فروش خواهد رساند.

پس از این پیش‌بینی‌ها، TrendForce به سراغ سامسونگ کره‌ای رفته و فروش سالانه‌ی آن را ۳۱۶ میلیون دستگاه تخمین می‌زند که تقریبا مشابه سال گذشته است. در این سه ماهه، این شرکت ۸۱ میلیون گوشی‌هوشمند به فروش رسانده است که نسبت به سال قبل رشدی ۲.۵٪ را نشان می‌دهد. سامسونگ با عرضه‌ی گلکسی‌های S7 و S7 edge زودتر از زمان معمول، توانست به این فروش دست یابد. هوآوی نیز با تجربه‌ی کاهش 20درصدی فروش نسبت آخرین فصل مالی سال گذشته، توانست ۲۷ میلیون دستگاه، فروش داشته باشد. این اعداد نشان می‌دهد که هوآوی هنوز بزرگترین تولید کننده‌ی گوشی‌های هوشمند در چین و سومین تولیدکننده‌ در جهان از نظر میزان فروش است.

در جایگاه چهارم نیز لنوو را مشاهده می‌کنیم که با فروشی ۱۷ میلیونی، کاهشی ۵.۶درصدی نسبت به سال گذشته را تجربه کرده است. ۸۰٪ از تولید این شرکت صادر خواهد شد که به‌نظر می‌رسد برند موتورولا که اکنون در تصاحب لنوو است نیز در محصولات صادر شده قرار گیرد. و در آخر نوبت به معرفی شرکتی است که در جایگاه پنجم قرار گرفته است. شیائومی چینی که با اختلاف فروشی ۱ میلیون دستگاهی نسبت به لنوو در اولین فصل مالی امسال، این جایگاه را به خود اختصاص داده است.

شیائومی در سال گذشته نتواسته بود به هدف خود برسد. درحالی که به تامین کنندگان مواد اولیه خود اعلام کرده بود که برای تامین مواد اولیه‌ی ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون دستگاه خود را آماده کنند، عددی که میزان فروش این شرکت را نشان می‌داد، کمی بیش‌تر از ۷۰ میلیون بود.

تگ‌ها: 
اندروید
موبایل
فروش سالانه
بازار موبایل
اپل
سامسونگ
هوآوی
لنوو
شیائومی
android
Mobile
phone market
apple
samsung
huawei
lenovo
xiaomi

اطلاعات نویسنده

نويسنده / مترجم: امین ظاهردناک

افزودن دیدگاه جدید

عکس تشخیص ربات