محبوب ترین ها

جدیدترین خبرهای نیک

آیا دوست دارید همین امروز با یک کامپیوتر کوانتومی کار کنید؟

امین ظاهردناک

از ۱۴ اردیبهشت ماه، امکان دسترسی به پردازنده‌ی کوانتومی ۵ کیوبیتی IBM که در مرکز تحقیقاتی T.J.Watson این شرکت واقع در نیویورک قرار دارد، از طریق سرویسی ابری (cloud) و رایگان، برای عموم امکان‌پذیر شده است.

در محاسبات کامپیوتری فعلی، بیت، بنیادی‌ترین واحد است، اما در محسابات کوانتومی از واحد بنیادی متفاوتی به نام کیوبیت یا بیت کوانتومی استفاده می‌شود. یک کیوبیت برخلاف یک بیت، می‌تواند یک، صفر و یا هردوی آن‌ها باشد. امکان برهم‌نهی (صفر و یک بودن بطور همزمان) به این معناست که کامپیوترهای کوانتومی می‌توانند حجم‌ بالایی از محاسبات را بطور قابل ملاحظه‌ای سریع‌تر از کامپیوترهای متداول فعلی انجام دهند.

این کار IBM بسیار شگفت‌انگیز است چرا که امکان استفاده از زیرساخت‌هایی به مردم عادی داده است که پیش از این انحصارا در اختیار آزمایشگاه‌های تحقیقاتی شدیدا محافظت شده بوده‌اند. پیش از این، برخی از شرکت‌ها از جمله IBM و همینطور آمازون، گوگل و مایکروسافت نیز، زیرساخت‌های کامپیوتری خود را در اختیار دیگران قرار داده‌اند (اتفاقی که برای پردازنده‌های گرافیکی افتاده است)، اما انجام این‌کار آن هم برای کامپیوترهای کوانتومی که بسیار بسیار گران‌ هستند، نامعمول و البته بی‌سابقه است.

هیچ کاری بدون انگیزه نیست و IBM نیز با این کار، هدف‌هایی را دنبال می‌کند. در حالی که توسعه‌دهندگان درحال ساخت کامپیوترهای کوانتومی قوی‌تر هستند، IBM به‌دنبال فهمیدن این موضوع است که با استفاده از کامپیوترهای کوانتومی فعلی، چه اپلیکیشن‌ها و الگوریتم‌هایی برای تجارت‌ها و کارهای مختلف کاربرد دارند. در مصاحبه‌ای که سایت Venturebeat با مدیر گروه محاسبات کوانتومی آزمایشگاهی IBM، Jerry Chow داشت، او گفت: "ما می‌خواهیم دیگر شرکت‌هایی که درگیر محاسبات کامپیوتری هستند را به فکر وادار کنیم".

به گفته‌ی Chow، تقریبا ۳۵ سال است که آبی بزرگ (لقب شرکت IBM) در حال کار بر روی محسابات کامپیوتری کوانتومی است. در واقع، علم اطلاعات کوانتومی در بخش تحقیقاتی IBM و بخصوص توسط فردی به‌نام Charles Bennett پایه‌گذاری شده است. یک تراشه‌ی کوانتومی IBM می‌تواند تا ۱۰۰ میکروثانیه ارتباط (coherence) داشته باشد. او همچنین گفت که این موضوعی است که در هیچ شرکت دیگری، چیزی درباره‌ی آن نخواهید شنید.

گوگل دارای یک آزمایشگاه هوش مصنوعی کوانتومی است و مشترکا با مرکز تحقیقاتی Ames ناسا، در صدد خرید یک ماشین کوانتومی از D-wave است. مایکروسافت نیز گروه تحقیقاتی کوانتومی خود را دارد. اما این شرکت‌ها در زمینه‌ی  قرار دادن امکانات سخت‌افزاری کوانتومی در دسترس افراد عادی، در مقابل IBM حرفی برای گفتن ندارند.

شرکت IBM، رابط کاربری مناسب و مشابهی را برای افراد تازه‌کار و حرفه‌ای طراحی کرده است. چیزی که کاربران به‌عنوان ورودی وارد می‌کنند (که در واقع همان کارهایی است که کیوبیت‌ها باید انجام دهند)، نهایتا به زبان اسمبلی کوانتومی تبدیل شده و قابلیت اجرا بر روی تراشه‌های کوانتومی را پیدا می‌کند. شاید تا اینجا این تصور برای بعضی از ما پیش آمده است که IBM صدها کامپییوتر کوانتومی دارد و آن‌ها در اختیار عموم قرار داده است اما واقعیت اینگونه نیست. منابع محدودی وجود دارد که امکان کار با آن‌ها در حال حاضر وجود داشته و از طرفی این امکان هم وجود ندارد که برای مثال ۱۰۰۰ نفر به‌طور همزمان محاسبات خود را بر روی یک تراشه‌ی کوانتومی انجام دهند. IBM برای برطرف کردن این مشکل، برنامه‌ی زمان‌بندی شده‌ای تهیه کرده است و بر طبق آن، برنامه‌ها به‌ترتیب انجام خواهند شد. بعد از انجام شدن یک کار، این سرویس، ایمیلی حاوی نتایج آزمایش را برای فرد ارسال می‌کند.

بسته به استقبالی که از این سرویس می‌شود، ممکن است IBM زیرساخت‌های کوانتومی بیش‌تری را در اختیار مردم قرار دهد.

Chow همچنین می‌گوید: "می‌خواهیم شروع کنیم، و می‌خواهیم ببینیم که این کار چه عکس‌العملی در پی خواهد داشت".

می‌توانید با مراجعه به این لینک، شما هم سرویس "تجربه‌ی کوانتومی" IBM را امتحان کنید.

تگ‌ها: 
محاسبات کامپیوتری کوانتومی
ای بی ام
quantum computing
IBM

اطلاعات نویسنده

نويسنده / مترجم: امین ظاهردناک

افزودن دیدگاه جدید

عکس تشخیص ربات